Горбачову пропонували зберегти СРСР, перейшовши на конфедерацію за швейцарською моделлю, але він відмовився, розповідає Кравчук.
Керівники союзних республік розглядали можливість збереження СРСР і перетворення його в конфедерацію. Про це в понеділок, 8 березня, розповів в ефірі телеканалу Україна 24 перший президент України Леонід Кравчук.
За його словами, незадовго до підписання Біловезьких угод в резиденції Ново-Огарьово під Москвою обговорювався сценарій, при якому Радянський Союз міг зберегтися.
"Єльцин порадився з багатьма керівниками республік, я пам'ятаю, ми з ним сиділи вдвох і обговорювали цю тему. Він говорив - Леоніде Макаровичу, а якщо ми запропонуємо замість федерації конфедерацію? І ми почали обговорювати, якою може бути конфедерація на території СРСР, і дійшли висновку: давайте обговоримо цю тему з Горбачовим. Сіли за стіл, Єльцин говорить: Михайле Сергійовичу, у нас не клеїться, ми не можемо домовитися, тому що почалися великі рухи в республіках, люди хочуть більше прав, свобод, незалежності, давайте подумаємо, як реформувати країну з федерації в конфедерацію. Горбачов каже: а зразок конфедерації можете запропонувати? Єльцин говорить: звичайно, Швейцарія, сьогодні ви президент, через рік Леонід Макарович, ще через рік я. Горбачов так задумався і каже: ні, ні, ні, так не можна, повинен бути один президент", - розповів Кравчук.
За його словами, "відразу було зрозуміло, що для Горбачова головним питанням була влада, він не хотів нічого міняти, якщо він не при владі".
"Ось після цього стало зрозуміло, що цей сценарій не пройде. І через деякий час Горбачов запропонував всесоюзний референдум про збереження СРСР. І стало зрозуміло, що нічого радикально Горбачов не збирається міняти. Він хотів робити зміни при збереженні системи. А це неможливо", - сказав Кравчук.
При цьому він зазначив, що Горбачову потрібно "сказати добре слово" за те, що він запустив процеси, які призвели до розвалу Радянського Союзу.
"За це Горбачову треба сказати добре слово. Він набрався мужності, енергії і сили, напевно, розуміючи, чим це може закінчитися, але він цей крок зробив", - розповів Кравчук.
Без Горбачова "не було б тих перетворень, які відбулися", додав він.
"Не було б, напевно, з'їзду народних депутатів, не було б Єльцина, інших людей, не було б Біловезької пущі, не було б багато такого, що сталося завдяки ось цьому кроку Горбачова, який відкрив країну для можливих перетворень. Відкрив, але не дав рецепта, навіть маленького сценарію, а як це зробити. Цього він, напевно, і сам не знав, я так думаю", - заявив він.