Баражуючі снаряди Shahed-136 російські окупанти почали використовувати проти тилових міст України.

Іранські бойові дрони, які російські окупанти отримали наприкінці літа, останніми днями почали масово атакувати тилові міста в Україні, зокрема Одесу та Дніпро. Більшість із них були збиті силами української протиповітряної оборони, але решта потрапила в ціль. Насамперед експерти сумнівалися в ефективності іранських дронів. Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Під загрозою лише південні регіони України

Російські окупанти почали частіше використовувати іранські дрони, констатувала 27 вересня голова Об'єднаного координаційного прес-центру сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі телебачення.

"Тактико-технічні характеристики дають можливість дронам віддалення від бази приблизно на 2,5 тисячі кілометрів. Це означає, що під загрозою лише південні регіони України, якими вони можуть прямувати з тимчасово окупованої території", - зазначила Гуменюк.

За її словами, зброя досить нова, українські фахівці вивчають всі її характеристики і при попаданні в ціль, і тоді, коли дрони збиваються військовими.

Про появу іранських безпілотників в Україні вперше стало відомо 13 вересня, коли в інтернеті з'явилися повідомлення про те, що під Куп'янськом Харківської області Збройні сили України збили незвичайний БПЛА із написом Герань-2. Уламками стало ясно, що це іранський дрон-камікадзе Shahed-136.

 

З неділі ці безпілотники щодня роями атакують Одесу. Удари припали на порт, склад боєприпасів та військовий штаб. Атаку 27 вересня було вже повністю відбито силами ППО.

"Відпрацювання ППО алгоритмів протидії іранським дронам-камікадзе Shahed-136 було справою часу. Як свого часу проти російських ракет, ефективність знищення яких зростала буквально на очах", - прокоментував військово-політичний оглядач групи Інформаційний опір Олександр Коваленко у своєму блозі в Telegram.

На думку експерта, тепер можна говорити про те, що Shahed-136 має граничну ефективну дальність застосування 150-170 кілометрів, "а ніякі не дві тисячі кілометрів, як зазначено у відкритих джерелах, і чим залякували".

 

 

У чому переваги іранських дронів

Іран відправив до Росії першу партію безпілотних літальних апаратів, за інформацією американських ЗМІ, у середині серпня. Напередодні, коли в Білому домі повідомили про плани Тегерана передати російським військовим свої дрони, іранська влада запевнила Україну, що не має таких намірів і виступає за досягнення миру дипломатичним шляхом.

Газета Washington Post з посиланням на американську розвідку писала, що армія РФ отримала два типи іранських БПЛА: Mohajer та Shahed. Ці безпілотники вважаються здатними виконувати як розвідувальні, і ударні місії. Судячи з фотографій збитих дронів, російські окупанти справді отримали Mohajer та Shahed.

Дрон-камікадзе – це особливий вид літальних апаратів. Офіційно вони називаються барражуючими боєприпасами. Він є безпілотником, який здатний довгий час перебувати в повітрі, вибираючи ціль, а потім атакуючи її, як крилату ракету, пише BBC News.

З одного боку, цим він справді схожий на крилату ракету, яка, по суті, теж є безпілотним літальним апаратом. Їхня відмінність у тому, що ракета зазвичай летить до мети за наперед визначеною і більш-менш передбачуваною траєкторією, здійснюючи маневри з урахуванням складок місцевості, а дрон здатний літати як літак, змінюючи курс, швидкість і просторове становище активно і непередбачувано.

Крім того, крилаті ракети зазвичай оснащені потужним турбореактивним двигуном, що летять на високій швидкості і мають потужну боєголовку. Дрони-камікадзе, як правило, меншого розміру, часто використовують гвинтовий двигун та керуються зовнішнім джерелом.

Перевага боражіруючого боєприпасу - це політ на невеликій висоті, через що його досить важко відстежити радарами. Він може літати на сотні кілометрів, тобто атакувати в оперативній глибині. Зазвичай вони літають групами кілька одиниць, щоб гарантовано подолати зенітний вогонь.

Хоча такі дрони існують ще з кінця 1980-х, вони почали активно розвиватися останніми роками. Поштовхом став розвиток систем супутникової навігації та зв'язку, які дозволили поліпшити точність наведення безпілотників.

Бораж, що барражує, може побудувати і не дуже технологічно розвинена країна. Такі безпілотники можуть бути недорогими, хоча це позначається на їхніх бойових якостях.

Що й доводить Іран, який уже кілька десятиліть перебуває під жорсткими економічними санкціями США. Іранська промисловість випускає досить велику низку безпілотників. Ті, які іранці передали Росії, відносять до найновіших і найефективніших серед них. Mohajer та Shahed є копіями західних безпілотників, які опинилися в руках Тегерана.

 

Які мінуси у іранських дронів-камікадзе

Санкції значно позначаються на якості комплектуючих іранських дронів. Минулого тижня Управління стратегічних комунікацій апарату головнокомандувача ЗСУ опублікувало технічний опис Shahed-136.

Виявилося, що іранські інженери використовували компоненти, які можна вільно замовити на торгових інтернет-майданчиках, а програмне забезпечення – взято інтернету, воно призначене для моделістів, як і сервомотори для елеронів Shahed-136.

При цьому вони не мають системи наведення на ціль. Вони керуються зовнішнім пілотом, який може перебувати в пілотованому апараті або іншим безпілотником.

Мінусами цих дронів також є невисока швидкість при досить високих габаритах. Плюс апарат видає гучний звук, що дзижчить, добре чутний на землі, за що українці прозвали його літаючим мопедом.

Теоретично такий дрон можна збити і з ручного кулемета. Ефективними можуть бути легкі переносні зенітно-ракетні комплекси або зенітні артилерійські системи.

За словами експерта Тараса Чмута, збити Shahed-136 може навіть стара радянська зенітна установка ЗУ-23, але "для цього треба, щоб вона була, при ній був розрахунок, боєкомплект і щоб навідник дивився в небо і був готовий стріляти". Загалом це стосується будь-якої системи ППО – головне, знайти мету та навести на неї зенітний комплекс.

Увага! На відео присутня ненормативна лексика

Ще ефективнішим засобом боротьби з БПЛА є системи радіоелектронної боротьби. За даними ізраїльських ЗМІ, неназвана оборонна компанія з Ізраїлу продає ЗСУ через Польщу системи боротьби з безпілотниками.

Але санкції вплинули не лише на якість комплектуючих, а й на можливості серійного виробництва дронів. Відомо, що Іран виробляє свої дрони десятками штук протягом кількох років. Він не може їх штампувати сотнями або тим більше тисячами за лічені місяці або навіть за один рік.

Крім того, Іран має фронт у Ємені, Іраку, Сирії, Лівані, Газі, а також військове протистояння з Ізраїлем, який може перерости в повномасштабну війну, серйозно озброєний Азербайджан на північних кордонах, а також угруповання США на Близькому Сході.

У таких реаліях віддавати Росії "ефективні" дрони – нераціонально. Тому кількість Shahed-136 з дуже великою часткою ймовірності невелика.

"Іран не міг передати Росії дуже велику партію БПЛА-камікадзе. Про жодні тисячі Shahed-136 не йдеться! Але це вже не так важливо. Підвищуючи ефективність їх знищення, ми нівелюємо цю нікчемну угоду. Тим не менш, не слід недооцінювати дані драндулети з крильцями і, спостерігаючи за тим, як все ефективніше працює ППО, ігнорувати сигнали повітряної тривоги", - наголосив Коваленко.