Росія може напасти на Україну, спровокувавши Збройні сили України на активні дії на Донбасі.
Таку думку висловив директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді, військовий експерт Юрій Кочевенко, пише "Україна 24".
Він зазначив, що Росія може піти в наступ під приводом "захисту" російських громадян, як це було зроблено в Грузії.
"Шансів для прямого наступу в окупантів там мало, оскільки там перебувають найбоєздатніші наші підрозділи, і лінії зміцнення там уже багато років покращуються та нарощуються. Тому головне завдання там - це спровокувати збройні сили України на активні дії. Після чого Росія, як це було і в Грузії, заявить, що необхідно рятувати громадян Росії, які перебувають на окупованих територіях, як вони це виправдовували в Грузії, і тоді російські війська безпосередньо через кордон на Донбасі та територію окупованого Криму, а можливо, і через Білорусь почнуть бойові дії проти України. Підкреслю, це лише один із можливих сценаріїв", - сказав Кочевенко.
Коментуючи заяву Служби зовнішньої розвідки РФ, яка звинуватила Україну й США у підготовці до ескалації, експерт зазначив, що до цього слід ставитися як елемента інформаційної операції.
"Ставитися до цього потрібно як до керованого зливу інформації або як до елемента інформаційної операції. Саме формулювання "прес-реліз Служби зовнішньої розвідки" навіть звучить не по-військовому, а дещо потішно. Тут не випадково згадується Грузія, можливо, нам так натякають. За інформацією нашої розвідки, один зі сценаріїв, який відпрацьовує Генеральний штаб під час командно-штабних навчань - це ескалація в зоні ООС. Тобто активізація там бойових дій", - сказав він.
Можлива ескалація на кордоні: що відомо
Як повідомляв УНІАН, видання Washington Post, посилаючись на заяви своїх анонімних джерел, написало, що останнім часом Росія відновила нарощування військової сили на кордоні з Україною. Крім того, у соцмережах стали з'являтися відеоролики з ешелонами військової техніки, зокрема танками і ракетами, які перевозять в південні й західні регіони Росії. За даними видання, у США і Європі на це звернули увагу останніми тижнями - після завершення російсько-білоруських військових навчань "Захід-2021".
Зокрема, як стверджує директор програми вивчення Росії в некомерційної аналітичної організації CNA Майкл Кофман, на супутникових знімках видно, що сили 41-ї загальновійськової армії Росії, які базуються в Новосибірську, не повернулися на місце дислокації після навчань, а з'єдналися з іншими російськими військами біля кордону з Україною.
Крім того, по знімках з космосу видно, що особовий склад і техніку 1-ї гвардійської танкової армії, яка базується під Москвою, теж перекинули в бік України.
У Міністерстві оборони України заперечили розповсюджену виданням The Washington Post інформацію про нарощування Росією військової сили біля українського кордону. Оприлюднені в ЗМІ дані про переміщення військ РФ у Міноборони називають "елементом спеціальних інформаційно-психологічних дій, які по суті є плановими заходами у рамках переміщення військ після завершення навчань".
Згодом видання Politico оприлюднило свіжі супутникові фотографії, які підтверджують повідомлення про те, що Росія знову зосереджує війська та військову техніку на кордоні з Україною.
2 листопада у Міноборони України заявили, що Росія зосередила угрупування військ чисельністю близько 90 тисяч осіб біля кордонів України і на окупованих територіях Криму і Донбасу. Зазначається, що Міноборони уважно відстежує ситуацію, яка склалась поблизу державного кордону України з РФ та на тимчасово окупованих територіях Криму та Донецької й Луганської областей. Так, факти, що надаються розвідувальними органами України, знаходять своє підтвердження під час обміну інформацією з нашими партнерами щодо безпекової ситуації довкола України.
Нагадаємо, в березні поточного року РФ суттєво збільшила кількість своїх військ уздовж держкордону України та на тимчасово окупованих територіях, але у квітні здійснила їх відведення. Тоді президент Володимир Зеленський заявляв, що РФ нарощенням військ на кордоні намагається чинити тиск на Україну.