Кабінет міністрів планує запровадити додатковий прогресивний податок на купівлю/продаж нерухомості. УНН розбирався, чим може загрожувати ця ініціатива.

Урядовий проект закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень містить норму про запровадження податку для тих, хто продає нерухомість частіше, ніж двічі на рік. Торкнеться це угод з продажу квартир, дач та котеджів, земельних ділянок, гаражів та інших побутових споруд.

Шкала оподаткування для цієї нерухомості виглядатиме наступним чином: перша угода — 0%; друга — 5%, а третя і усі наступні — 18% податку з суми угоди. А решта об’єктів, що не підпадають під вказані категорії, обкладатимуться 18-відсотковим податком вже на другій за рік угоді.

Наразі перша за рік угода не оподатковується, а починаючи з другої угоди сплачується 5%. Так само 5% сплачується, якщо квартира чи будинок перебували у власності менше трьох років до моменту продажу.

Думка експертів

На думку експертів, перейти в тінь та занизити вартість нерухомості не вдасться.

“Нелегально точно не зможуть працювати, тому що оформити необхідно все за домовленістю, бо це державний реєстр, інакше ви не будете власником квартири. Тож, нелегальність тут виключається. Тут більше питання щодо дотримання прав людини, щоб не було якоїсь нерівності. Справа в тому, що в такий спосіб люди складають свої кошти для збереження не в банк, а в нерухомість. І, очевидно, що прийде такий момент, що ці квартири будуть продавати. Якщо, наприклад, 56 квартир продавати по 2 на рік, то це розтягнеться на 25 років. Тобто, господар не доживе. І, як-то кажучи, тут переплутали кобилу і воза. Якщо питання в тому, щоб винести з тіні ось ці приховані доходи, і стягнути з них податок, то мені здається, що це - не найкраща пропозиція, хоча вона має право на життя”, — вважає директор Аналітично-дослідницького центру “Інститут міста” Олександр Сергієнко.

На його думку, ця урядова ініціатива спрямована саме на пошук прихованих доходів громадян. Сергієнко впевнений, що до ініціатив запровадження нових податків та додаткових платежів чи обмежень стосовно нерухомості слід ставитися з обережністю та продумано, адже якщо не врегулювати усе — це може зачепити, зокрема, пенсіонерів, які мали хороші заробітки, а тепер змушені продавати надбане, аби вижити на пенсії.

Експерт Едуард Бразас теж вважає, що урядова ініціатива спрямована на пошук додаткових доходів, але вже не фізичних осіб, а забудовників.

“Ця "річ“ може відбитися на доходах забудовників, які оптимізували свої продажі через переоформлення квартир на фізичних осіб ще на етапі будівництва, і потім продавали не квартири від забудовника, а продавали від фізосіб. Тобто, законопроект спрямований на цю цільову групу, і це, за великим рахунком, відіб’ється не на цінах, а на їхніх доходах. Так, це зрівняє їх базу оподаткування з тими забудовниками, які не використали цю схему оптимізації, а продавали від юридичних осіб інвестиційні права”, — вважає експерт з нерухомості.

На думку Бразаса, на кінцевій вартості така урядова ініціатива не відобразиться — не варто очікувати стрибка цін, або ж спроб заниження офіційної вартості задля мінімізації податку, адже діє система оцінки нерухомості.

Поделиться в соц. сетях: