Через затримку інспекцій з боку рф за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського продовольства. Україна закликає міжнародну спільноту, зокрема ООН та Туреччину, вимагати від росії припинення штучних затримок у роботі "зернового коридору".

Про це ідеться у спільній заяві міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова та міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, пише УНН.

"Закликаємо міжнародну спільноту, зокрема ООН та Туреччину як гаранторів Чорноморської зернової ініціативи, вимагати від рф негайного припинення штучних затримок в роботі зернового коридору Чорним морем, зупинки спроб рф використовувати продовольство як зброю та розблокування торговельного судноплавства до українських портів Чорного моря", - зазначається у заяві.

У заяві зазначається, що представники рф в складі інспекційних груп уже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, які прямують через протоку Босфор до/з українських портів у межах "зернового коридору". Щодня із запланованих 10 інспекцій, зазвичай, відбувається менше половини, розповіли міністри.

"Така деструктивна політика росії призвела до системного зниження вантажообігу в межах Чорноморської зернової ініціативи. Лише за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського продовольства, і ця негативна тенденція набирає обертів", - ідеться у заяві.

Міністри вказують, що у зв'язку із затягуванням інспекцій з боку рф в Босфорі нині утворилась черга із понад 140 суден, переважна більшість яких очікує там понад місяць. "Продовольча безпека країн, які залежать від експорту української сільськогосподарської продукції, опинилася під загрозою. Насамперед, через дії росії продовольство недоотримують країни Глобального Півдня, зокрема Африки та Азії", - зауважується у заяві.

Натомість, зазначають міністри, москва користується можливістю безперешкодного торговельного судноплавства з російських чорноморських портів. Об'єм перевезень через морські порти рф в Азово-Чорноморському басейні в 2022 році становив понад 250 млн тонн, що перевищило показники 2021 року. При цьому, інспекції цих суден в Босфорі не відбуваються. "Це, зокрема, робить можливим використання росією торговельних суден для отримання вантажів військового призначення задля продовження війни проти України", - вказується у заяві.

Україна, ООН, Туреччина та росія підписали 22 липня угоду (Україна і рф окремо) на 120 днів, спрямовану на забезпечення безпечного проходу суден, що заходять та виходять із трьох українських чорноморських портів ("Одеса", "Чорноморськ", "Південний"), які були заблоковані рф після вторгнення москви 24 лютого.

Угоду у листопаді продовжили на 120 днів.

росія саботує перевірки суден у межах "зернової ініціативи"